Frugal Tips

Bust the tissue monster

Out of necessity, I came up with this idea. My son has been sick for the past two days and one of his ailments is a runny nose. Though prior to this, he seemed to constantly have a runny nose and was able to re-use a tissue until it’s not usable anymore, this runny nose is atrocious. Now, for some reason, he feels like he can only use a tissue one time and then have to reach for another one.

I left the room for 2 minutes and when I returned, he had 6 used tissues. Each were only used for one wipe. That drives me NUTS. Especially since I’m sick too and need tissues but also because I’m on my second to last box.

So this is what I did. I pulled out a roll of very nice toilet paper and broke off each sheet individually. I stress the nice kind because who enjoys wiping their nose with rough toilet paper.  I told him that this is now his own special pile of tissues and that he can use these from now on. He was very pleased and so far, my tissues have been spared.

This is nothing urgent or mind-blowing. I just thought I’d share in case any of you have the same struggles with your children and their excessive use of tissues.

Coffee Pot Planter

So my mom finally got a Keurig and apparently didn’t want to throw away the old coffee pot. So, she turned it into a planter. This actually goes really well in her house with all the antiques and other decor.

If you don’t want to use it as a display planter, use it to start some seedlings. You can even spray paint it a different color if you don’t want it to be clear.

Whatever you choose to do with it, it’s a great way to reuse, save money and make things just look good.

Make your own Reusable Paper Towels

So I saw something online that was very interesting. Reusable paper towels. Awesome! We go through SO many paper towels in this house that I cringe every time I have to throw it away. I feel like I am wasting it.

I found these reusable eco friendly snapping paper towels. They really are not paper but you get the idea. So I checked out the price…..$52 plus shipping………..NO. I began to think…..and shop. I went to Continue reading…

Viewpoints: To rinse or not to rinse?

2dirtyslowcookerI am part of the Viewpoints panel and occasionally they post some interesting facts and experiments they run. I found this one to be helpful. They conducted an experiment to see if there was a difference if the dishes were rinsed versus if they were not rinsed before placing into the dishwasher. You can read the full experiment here.

 

Out of hamburger buns?

I desperately wanted cheeseburgers for dinner tonight but did not have a single hamburger bun in the house. I don’t like using bread because the ketchup seeps through. I did, however, have a TON of hot dog rolls. So, why not change the conventional way of thinking and instead of round cheeseburgers, make them long like hotdogs?

I prepared the burger just as usual and rolled them into hot dog shapes and slapped them on the grill. One thing to note is that you might want to put some aluminum foil on the grill because the shape of the burgers cause it to fall apart easier.

It also seemed that they kids ate more tonight. Usually they have 1/4 to 1/2 of the burger left but tonight, they all finished it off!

They requested these again so I think these cheese-bur-dogs (my husband’s clever name for it) were a hit.

Make Your Own Wrapping Paper

We just moved 2 weeks ago and wrapping Christmas presents was the last thing on my mind. Now it is December 23rd, I do not have one single present wrapped (very NOT me) and I realized that most of my wrapping paper was ruined when our basement flooded (before we moved). So, I put my kiddos to work this morning and used leftover packing paper from our move. I gave them full reign of the dining room table, some crayons and let them express themselves!  You can use any kind of bulk paper you can find. I suggest the rolls of paper you can get for easels.  I told my kids that Santa needed more wrapping paper for their presents. They bought it.

Bee Sting Relief

Stung by a bee? Ease the sting by applying a paste made up of 3 parts corn starch to 1 part lemon juice. Adjust the amount of juice to get to your desired consistency of the paste.

Frugal Pancakes

Do you like the convenience of pre-made pancakes that you can just pull out of the freezer, heat up and eat? Do you like how much they cost? First answer yes; Second answer no. Why buy a box of pancakes for $2.50-$3.00 that will last you about 2 days (depending on how many kids you have), when you can Continue reading…

Make Ahead PB&J

So, I have 3 kids who all like PB&J for their lunches. Every night, I absolutely despise getting everything out, dirtying another knife (I despise doing dishes too), and packing it all up again, only to do it all over again the next night. So I tried something last week and the kiddos did not know the difference. On Sunday night, Continue reading…